Past Events

Print

English Groomers Challenge 2015


Sunday 14th June 2015

White Oak Leisure Centre, Hilda May Avenue, Swanley, Kent, BR8 7BT

Challenge 2015 Results

This year's judges are:
Newcomer Scissor ~ Chrisse Warwick
Newcomer Real Life ~Sharon Smith
Newcomer Handstrip ~ Amanda Marshall
Newcomer Clip ~ Chrisse Warwick

Experienced scissor ~ Dione Spice
Experienced Real Life ~ Becki Ensell
Experienced Handstrip ~ Sara Hussein
Eperienced Clip ~ Becki Ensell

Advanced Scissor ~ Julie Lalou Simpson
Advanced Real Life ~ Zoe Duffy
Advanced Handstrip ~ Zoe Duffy
Advanced Clip ~ Dione Spice

Special Awards ~ Simone Guard and Linda Dadson

Creative Styling and Abstract Runway classes ~  Tanya Stevens

Newcomer

1st

2nd

3rd

Sponsored by Simpsons

Scissor

Abi Stevens

Kimberly Travers

Claire Scutt

Real Life

Paula Watts

Nadine Chambers

Hannah Miller

Clip

Sophie Hogwood

Georgina Poulton

 

Hand strip

Emily Porter

Leigh Oliver

Chloe Beth Lofthouse

Experienced

 

 

 

Sponsored by Redcape Grooming Supplies

Scissor

Angela Flowers

Linda Stone

Alison Shoosmith

Real Life

Coral Taylor

Tina West

Natalia Cook

Clip

Kay Cherryman

Jessica Watkins

Sue Moss

Hand Strip

Costin Stoica

Linda Stone

Kelly Miles

Advanced

 

 

 

Sponsored by Groomers

Scissor

Brenda Furlong

Hayley Mackinson

Jessica Walker

Real Life

Georgia Stafford

Steven Gorman

Amanda MacRalid

Clip

Emily Mulholland

Charlie Pedlar

Steven Gorman

Hand strip

Lesley Harpham

Louis Dalton

Cynthia Rodriguez Ponce

 

 

BEST NEWCOMER

Emily Porter

BEST EXPERIENCED

Costin Stoica

BEST ADVANCED

Lesley Harpham

BEST IN SHOW 2014

Lesley Harpham

 

Special Awards - sponsored by Grooming at Tiffanys, Tailwaggers, Aspera, Canine Design, Daisy Tomlie, Pride 2 Groom and Simpsons

Best Preparation

Emily Mulholland

Biggest Transformation

Georgina Stafford

Best Handling

Chloe Beth Lofthouse

Best Technique

Sue Pratt

Best Finish

Natalia Cook

Great Expectationa

Ellie Jo Lodge

 

 

 

Creative Stylist of the year:  Novice - Sponsored by Scissor Boutique

First

Tina West

Creative Stylist of the year:  Experienced - Sponsored by Scissor Boutique

First

Su Eld-Weaver

Second

Ellen Heeps

Third

Wayne Roby

 

Abstract Runway - Sponsored by Scissor Boutique

First

Ellie-Jo Lodge

Second

Nikki Smith

Third

Lia Henderson

 

CREATIVE STYLIST OF THE YEAR 2014

SU ELD-WEAVER

 

 

 

Junior classes - Sponsored by Hownd

 

Under 14

First

Sian Beddoe 

 

Second Darcy Davis
  Third Kara Stevens

 

special thanks goes to Julie Lalou-Simpson and Tanya Stevens for allowing us to use their photo's to show you on this gallery of the class winners