Past Events

Print

English Groomers Challenge 2014


Saturday 31st May and Sunday 1st June 2014

White Oak Leisure Centre, Hilda May Avenue, Swanley, Kent, BR8 7BT

Challenge 2014 Results

Newcomer Judge: Sara Hussein - Sponsored by The Pet Spa Training Acadeny

Experienced Judge: Eve Somers - Sponsored by Redcape

Advanced Judge: Peter Ensell - Sponsored by Groomers

Newcomer

1st

2nd

3rd

Scissor

Molly Norman

Ria Winstanley

Christina West

Real Life

Tim Dodson

Sammy Russell

Patricia Tilley

Clip

Katie Kimberley

Amy Higgs

Christina West

Hand strip

Fiona Durdy

Daisy Tomlie

 

Experienced

 

 

 

Scissor

Brenda Furlong

Angela Flowers

Dana Grant

Real Life

Wayne Roby

Emma George

Coral Taylor

Clip

Amanda MacRaild

Denie McGlennon

Wayne Roby

Hand Strip

Amanda Marshall

Angela Flowers

Karen Hobson

Advanced

 

 

 

Scissor

Jessica Walker

Tiffany Jennings

Joanne Beddoe

Real Life

Lorraine Brackley

Steven Gorman

Rachel Hart

Clip

Joanne Beddoe

Debbie Aylmer

Rachel Hart

Hand strip

Klaudia Szonyi

Lesley Harpham

Andrew Carr

 

BEST NEWCOMER

Molly Norman

BEST EXPERIENCED

Amanda Marshall

BEST ADVANCED

Klaudia Szonyi

BEST IN SHOW 2014

Amanda Marshall

 

Judge : Dione Spice

Best Preparation

Tim Dodson

Biggest Transformation

Tiffany Jennings

Best Handling

Sian Beddoe

Best Technique

Gemma Guile

Best Finish

Steven Gorman

Great Expectation

Special Award

Molly Norman

Adrian Norman

 

 

Champions Class 2014 - Sponsored by Simpsons of Langley

Judges Colin Taylor and Peter Ensell

First

Denise Westbrook

Second

Heidi Anderton

Third

Julie Lalou Simpson

 

Creative Stylist of the year:  Novice - Sponsored by Brighton Pet Spa & Louisa's Grooming

Judge Su Eld-Weaver

First

Vikki Pearman

Second

Daniela Forshaw

Third

Denise Clare

 

Creative Stylist of the year:  Experienced - Sponsored by Brighton Pet Spa & Louisa's Grooming

Judge Su Eld-Weaver

First

Tanya Stevens

Second

Wayne Robey

Third

Lorraine Brackley

 

Abstract Runway - Sponsored by Brighton Pet Spa & Louisa's Grooming

Judge Su Eld-Weaver

First

Ellie-Jo Lodge

Second

Wayne Roby

Third

Tanya Stevens

 

CREATIVE STYLIST OF THE YEAR 2014

TANYA STEVENS

 

 

 

Junior classes - Sponsored by Dee 4 Dogs

Judges Peter Ensell and Colin Taylor  

Under 14

First

Sian Beddoe